Skip to main content

Parcel 21-7S-17-10041-000

Owners

PARNELL ISIAH L

345 STONEWYCK DR
TYRONE, GA 30290

Parcel Summary

Location 574 SW ACIE JAMES RD
Use Code 5000: IMPROVED AG
Tax District 3: COUNTY
Acreage 17.900
Township 7S
Range 17
Subdivision DIST 3
Lineage Combined from:
21-7S-17-10041-000
21-7S-17-10041-000
21-7S-17-10041-01S

Working Values

2026
Total Building$117,271
Total Extra Features$2,100
Total Market Land$143,200
Total Ag Land$4,749
Total Market$262,571
Total Assessed$132,120
Total Exempt$0
Total Taxable$132,120
SOH Diff$0

Value History

2025 2024 2023 2022 2021 2020
Total Building$115,220$108,016$98,760$85,389$72,006$69,303
Total Extra Features$2,100$2,100$2,100$2,100$2,100$2,100
Total Market Land$107,880$89,900$89,900$89,900$64,208$64,177
Total Ag Land$4,771$4,805$4,805$4,873$4,534$4,245
Total Market$225,200$200,016$190,760$177,389$138,314$139,825
Total Assessed$118,541$108,232$98,830$90,350$82,240$79,217
Total Exempt$0$0$0$0$0$0
Total Taxable$118,541$108,232$98,830$90,350$82,240$79,217
SOH Diff$9,550$11,689$11,835$7,012$0$0

Document/Transfer/Sales History

Instrument /
Official Record
DateQ/UReasonTypeV/ISale PriceOwnership
QC 1565/15792026-04-03U11QUIT CLAIM DEEDImproved$0Grantor: PARNELL ISIAH L
Grantee: PARNELL ISIAH L
QC 1012/08332004-04-13Q06QUIT CLAIM DEEDImproved$100Grantor: PEARL PARNELL
Grantee: ISIAH L PARNELL

Buildings

Building # 1, Section # 1, 69303, SFR

0100011600$180,417197519752,2990.00%35.00%65.00%$117,271

Structural Elements

TypeDescriptionCodeDetails
EWExterior Wall19COMMON BRK
RSRoof Structure03GABLE/HIP
RCRoof Cover03COMP SHNGL
IWInterior Wall05DRYWALL
IFInterior Flooring14CARPET
IFInterior Flooring08SHT VINYL
ACAir Conditioning03CENTRAL
HTHeating Type04AIR DUCTED
BDRBedrooms3.00
BTHBathrooms2.00
FRFrame01NONE
STRStories1.1.
ARArchitectual Type05CONV
CONDCondition Adjustment0101
KTCHKitchen Adjustment0101