Parcel 27-4S-16-03216-006
Owners
DELOACH MICHAEL JR
DELOACH GLENNA
DELOACH GLENNA
264 SW PRECISION LOOP
LAKE CITY, FL 32024
Parcel Summary
| Location | 362 SW PRECISION LOOP |
|---|---|
| Use Code | 0700: MISC IMPROVED |
| Tax District | 3: COUNTY |
| Acreage | 1.138 |
| Township | 4S |
| Range | 16 |
| Subdivision | SHADY AC |
Legal Description
LOT 6 SHADY ACRES S/D.377-716, 1309-945, DC 1493-1826, PB 1532-710,
QC 1567-2022,2027,2030
Working Values
| 2026 | |
|---|---|
| Total Building | $0 |
| Total Extra Features | $7,400 |
| Total Market Land | $23,000 |
| Total Ag Land | $0 |
| Total Market | $30,400 |
| Total Assessed | $30,400 |
| Total Exempt | $0 |
| Total Taxable | $30,400 |
| SOH Diff | $0 |
Value History
| 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Building | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 |
| Total Extra Features | $7,400 | $7,400 | $7,400 | $3,650 | $400 | $400 |
| Total Market Land | $23,000 | $16,000 | $16,000 | $16,000 | $16,650 | $16,567 |
| Total Ag Land | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 |
| Total Market | $30,400 | $23,400 | $23,400 | $19,650 | $17,050 | $16,967 |
| Total Assessed | $30,400 | $22,694 | $20,631 | $18,755 | $17,050 | $16,967 |
| Total Exempt | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 |
| Total Taxable | $30,400 | $22,694 | $20,631 | $18,755 | $17,050 | $16,967 |
| SOH Diff | $0 | $706 | $2,769 | $895 | $0 | $0 |
Document/Transfer/Sales History
| Instrument / Official Record | Date | Q/U | Reason | Type | V/I | Sale Price | Ownership |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QC 1567/2030 | 2026-05-01 | U | 11 | QUIT CLAIM DEED | Vacant | $100 | Grantor: DOUBERLEY HERBERT Grantee: DELOACH MICHAEL |
| QC 1567/2027 | 2026-04-01 | U | 11 | QUIT CLAIM DEED | Improved | $100 | Grantor: CAMPER WILEY JR Grantee: DELOACH MICHAEL JR |
| QC 1567/2022 | 2026-03-27 | U | 11 | QUIT CLAIM DEED | Improved | $100 | Grantor: HINKLE MARGARET D Grantee: DELOACH MICHAEL JR |
| PB 1532/710 | 2024-01-31 | U | 18 | PROBATE | Improved | $100 | Grantor: CAMPER WILEY Grantee: CAMPER WILEY M JR |
| PB 1309/0945 | 2016-02-09 | U | 18 | PROBATE | Vacant | $100 | Grantor: CLERK OF COURT (EULA MAE THOMAS EST) Grantee: WILEY CAMPER |