Parcel 28-3S-16-02377-132
Owners
CHPM1, LLC
944 SW HOPE HENRY RD
LAKE CITY, FL 32024
Parcel Summary
| Location | 312 NW KATELYN WAY |
|---|---|
| Use Code | 0000: VACANT |
| Tax District | 2: COUNTY |
| Acreage | 0.720 |
| Township | 3S |
| Range | 16 |
| Subdivision | MAGNO HIL |
Legal Description
LOT 32 MAGNOLIA HILLS S/D.805-1554, 959-121, 980-1850, WD 1063-433,
QC 1073-1781, WD 1073-1782, WD 1563-2227
Working Values
| 2026 | |
|---|---|
| Total Building | $0 |
| Total Extra Features | $0 |
| Total Market Land | $22,500 |
| Total Ag Land | $0 |
| Total Market | $22,500 |
| Total Assessed | $13,688 |
| Total Exempt | $0 |
| Total Taxable | $13,688 |
| SOH Diff | $8,812 |
Value History
| 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Building | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 |
| Total Extra Features | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 |
| Total Market Land | $18,500 | $18,500 | $18,500 | $15,000 | $8,500 | $8,500 |
| Total Ag Land | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 |
| Total Market | $18,500 | $18,500 | $18,500 | $15,000 | $8,500 | $8,500 |
| Total Assessed | $12,444 | $11,313 | $10,285 | $9,350 | $8,500 | $8,500 |
| Total Exempt | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 |
| Total Taxable | $12,444 | $11,313 | $10,285 | $9,350 | $8,500 | $8,500 |
| SOH Diff | $6,056 | $7,187 | $8,215 | $5,650 | $0 | $0 |
Document/Transfer/Sales History
| Instrument / Official Record | Date | Q/U | Reason | Type | V/I | Sale Price | Ownership |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| WD 1563/2227 | 2026-03-24 | Q | 01 | WARRANTY DEED | Vacant | $29,000 | Grantor: TESTER ADRIAN J Grantee: CHPM1, LLC |
| WD 1073/1782 | 2006-02-01 | Q | WARRANTY DEED | Vacant | $34,000 | Grantor: HAIR Grantee: ADRIAN AND SHANNON TESTER | |
| QC 1073/1781 | 2006-01-31 | Q | 01 | QUIT CLAIM DEED | Vacant | $26,000 | Grantor: MGN INVESTMENTS CORP Grantee: JAMES LAMBERT HAIR II |
| WD 1063/0433 | 2005-08-11 | Q | WARRANTY DEED | Vacant | $420,000 | Grantor: JAMES LAMBERT HAIR II Grantee: MGN INVESTMENTS CORP | |
| WD 0980/1850 | 2003-04-11 | Q | 03 | WARRANTY DEED | Vacant | $100,000 | Grantor: HAIR TYRE & PASTOR Grantee: JAMES LAMBERT HAIR II |